FloridaPolonia >> Article
Enigma trafi do Muzeum Historii Polski

Enigma
Posted on: September 13, 2018

Muzeum Historii Polski podpisa艂o w 艣rod臋, 12 wrze艣nia, z ameryka艅sk膮 firm膮 Prescient list intencyjny o wsp贸艂pracy. Dzi臋ki wsparciu finansowemu Muzeum zakupi unikatowy egzemplarz Enigmy − niemieckiej maszyny szyfruj膮cej. Eksponat b臋dzie mo偶na ogl膮da膰 po otwarciu sta艂ej siedziby Muzeum w 2021 roku.

List intencyjny pomi臋dzy dwiema instytucjami zosta艂 podpisany w Krakowie, gdzie znajduje si臋 polski oddzia艂 firmy Prescient. W spotkaniu udzia艂 wzi臋li mi臋dzy innymi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezes zarz膮du Prescient Satyen Patel.

„Z艂amanie kodu Enigmy przez polskich matematyk贸w jest jednym z kluczowych element贸w wsp贸艂czesnej historii Polski i 艣wiata. W naszym Muzeum znajdzie si臋 najwi臋ksza w kraju ekspozycja o historii Polski i nie by艂aby kompletna bez maszyny Enigma. Chcieliby艣my podzi臋kowa膰 Prescient za zobowi膮zanie si臋 do sfinansowania przysz艂ego zakupu.” – powiedzia艂 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

„Rozszyfrowanie kodu Enigmy by艂o prze艂omem w losach drugiej wojny 艣wiatowej. To uratowa艂o niezliczone ludzkie 偶ycie i skr贸ci艂o wojn臋. Nie by艂oby to mo偶liwe bez udzia艂u polskich b艂yskotliwych kryptolog贸w. Prescient, jako innowacyjna firma technologiczna, ma zaszczyt odda膰 ho艂d wszystkim m臋偶czyznom, kt贸rzy z艂amali niemiecki kod Enigmy, oraz sfinansowa膰 zakup maszyny do Muzeum Historii Polski. Jeste艣my przekonani, 偶e Enigma b臋dzie punktem kulminacyjnym tego ambitnego projektu” – powiedzia艂 Satyen Patel, prezes zarz膮du Prescient.

Pod koniec 1932 roku polski matematyk i pracownik Biura Szyfr贸w Sztabu G艂贸wnego Wojska Polskiego, Marian Rejewski dokona艂 czynu uznawanego za niemo偶liwy – z艂ama艂 szyfr maszyny „Enigma” wykorzystywanej przez niemieckie wojska i jako pierwszy odczyta艂 wiadomo艣ci wys艂ane za jej pomoc膮. W dalszych latach w pracy kryptologicznej pomagali mu dwaj inni wybitni matematycy, Jerzy R贸偶ycki i Henryk Zygalski. To polscy kryptolodzy dokonali kluczowego prze艂omu w swej dziedzinie przez zastosowanie do 艂amania szyfr贸w metody matematycznej w miejsce wykorzystywanej dot膮d metody lingwistycznej – co sta艂o si臋 fundamentem wojennych sukces贸w aliant贸w w zakresie kryptologii.

Maszyna, kt贸ra trafi do MHP wyprodukowana zosta艂a na pocz膮tku lat 30. XX w. Jest to egzemplarz przed seryjny Enigmy i jedna z pierwszych maszyn szyfruj膮cych, jakie trafi艂y na wyposa偶enie armii niemieckiej. Zabytkowy eksponat to maszyna z niemal kompletnym wyposa偶eniem. Maszyna jest w doskona艂ym stanie, a jej zewn臋trzny wygl膮d odpowiada oryginalnej, dobrze zachowanej maszynie Enigma I. Maszyna przez lata u偶ytkowania przechodzi艂a szereg modernizacji i napraw, co wskazuje na intensywne jej wykorzystywanie, przez okres lat 30. oraz drugiej wojny 艣wiatowej. W wyniku tych modernizacji i napraw jest to maszyna sprawna i dzia艂aj膮ca.

***

Prescient to innowacyjna ameryka艅ska firma technologiczna oferuj膮ca w pe艂ni zintegrowan膮 platform臋 do projektowania i konstrukcji budynk贸w. W Krakowie firma ma oddzia艂 technologiczny, w kt贸rym zatrudnia ok. 130 informatyk贸w i in偶ynier贸w.

Muzeum Historii Polski zosta艂o powo艂ane 2 maja 2006 roku. Muzeum prowadzi dzia艂alno艣膰 wystawiennicz膮, edukacyjn膮, naukow膮 i zwi膮zan膮 z promocj膮 dziedzictwa historycznego za granic膮 − przedstawiaj膮c najwa偶niejsze w膮tki polskiej historii. Budowa siedziby i wystawy sta艂ej, kt贸rej otwarcie jest planowane na 2021 r., to obecnie najwi臋ksza inwestycja w polskiej kulturze. Gmach MHP, o powierzchni ponad 36 tys. m kw., b臋dzie mie艣ci膰 si臋 na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodleg艂o艣ci) i b臋dzie jednym z najnowocze艣niejszych muze贸w powstaj膮cych obecnie w Polsce i Europie. Wed艂ug wst臋pnych szacunk贸w b臋dzie odwiedzane przez co najmniej 500.000 go艣ci rocznie. Muzeum stanie si臋 miejscem wielowymiarowego kontaktu z histori膮 Polski, refleksji, a tak偶e dyskusji, zdobywania wiedzy, kontaktu z kultur膮, o艣rodkiem 偶ycia spo艂ecznego.

Autor Projektu: WXCA sp. z o.o., projekt architektoniczny 2016-2017 r.
Wsp贸艂praca: konstrukcja, instalacje sanitarne, elektryczne, teletechniczne: WSP
Projekt zieleni: RS Architektura Krajobrazu
Generalny wykonawca: Budimex S.A., realizacja 2018-2021 r.
Koncepcja plastyczna wystawy sta艂ej: WWAA/Platige Image

Kontakt dla medi贸w:
Marek Stremecki
Rzecznik Prasowy
Muzeum Historii Polski
tel. 601 177 901
marek.stremecki@muzhp.pl


Source: info@azpolonia.com
Martin Transports International